CENA DIVÁKŮ NA FESTIVALU ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA 2010

Taneční site-specific projekt volně inspirovaný Sylvií Plathovou v prostředí židovské synagogy na Palmovce.

Genius loci. Sylvia Plathová. Minulost versus současnost.

Ozvěny, Odrazy. Hledání. Kvartet pro tři. A ta čtvrtá.

„Bylo fajn procházet se tu bez tváře, mluvit se sebou, ptát se kam jdu a kdo jsem, a uvědomit si, že vlastně nevím a že jediné, co znám, je mé jméno, a ne můj původ, můj program na příští týden, ale ne jeho zdůvodnění, můj plán na léto, ne však smysl života.“

— Deníky Sylvie Plathové —

Taneční performance: Hana Kalousková, Martina Lacová, Karolína Párová

Hudební performance: Gabriela Vermelho

Světelný design: Vladimír Burian

Scéna: Tonda Šilar

Podporují: Magistrát hlavního města Prahy, Nadace život umělce

Mediální partneři: Radio 1, Taneční zóna, Literární noviny, Taneční aktuality

Partneři: Městská část Praha 8, Židovská obec v Praze, Česká unie židovské mládeže, Omikron

Projekt je pořádán ve spolupráci se Sdružením SERPENS.

DOX4

Napsali o nás:

Echa v synagoze na Palmovce aneb citlivost

Málokdy bylo pojmu site-specific učiněno zadost tak, jako v představení Echoes, které je (sporadicky) uváděno v synagoze na Palmovce. Tři tanečnice, členky skupiny ME-SA, Hana Kalousková, Martina Lacová a Karolína Párová projevily neobyčejnou senzitivitu, když vyvolávaly duchy minulosti – paměť zdí synagogy a paměť textů Sylvie Plathové. Tkanivo složitého příbuzenství mezi tančícím a dýchajícím dívčím tělem, kůží zdí, co mají paměť slonů, záhrobními texty tragické básnířky a hudební performancí vzhledově zajímavé mladé ženy (Gabrielha Vermelho) dokázaly tanečnice nad sebou nadnášet a udržet ve vzduchu v jakési neviditelně pulzující vzdušné síti, a přece nezpřetrhané. Citlivé byly i jejich osobní taneční výkony vysoké pohybové kvality, citlivá byla i jejich vzájemná souhra. Echoes jsou prvním společným projektem tří tanečnic, které dosud pracovaly pod vedením Ji-Eun Lee.

Nina Vangeli, Taneční zóna (7.9. 2009)

(…)Echoes má bezpochyby mnoho kladů. Jedním z největších je živý hudební doprovod. Gabriela Vermelho (Maďarsko) je neskutečně renesanční hudebnice a zpěvačka s velmi podmanivým hlasem. Její hudba je snová i útočná zároveň a nenechá posluchače vydechnout. Má smysl pro dynamiku a podporuje taneční složku představení. Samotné tanečnice (Karolína Párová, Martina Lacová, Hana Kalousková) jako výborné interpretky zaujmou vyspělým tanečním slovníkem.(…)

Zuzana Smugalová, Taneční aktuality (7.9. 2009)

(…)Druhým dílem hodným velkého obdivu se stalo představení tanečního tria ME-SA a hudebnice Gabriely Vermelho v synagoze. V staré židovské lavici, skácené vysokým opěradlem na zem, seděly/ležely tři vlasaté dívky a čekaly na příchod diváků. Skvělé pohybové představení, které následovalo, počítalo i s tím, že diváci budou po synagoze přecházet.(…) Tři tančící víly dokázaly mocí svého soumračného výrazu zastavit čas.

Vladimír Sládek, Kolínský press (19.9. 2009)