Tvůrčí setkání rozdílných uměleckých osobností – režiséra a vizuálního umělce Jana Komárka, tanečnice Karolíny Hejnové, akrobata Sebastiana Belmara a tanečnice a choreografky Andrey Miltnerové – volně inspirované stejnojmenným filmem Jana Švankmajera.

Osobitá znaková řeč a výrazná řeč těla zde vytvářejí procítěnou strukturu prolínání akce a reakce, kdy logika pohybu striktně podléhá instinktu a schopnostem zkušených interpretů, zatímco vlastní příběh je skryt v enigmatické, avšak pocitově srozumitelné rovině.

Proměnami rytmu a opakováním jednotlivých variací se choreografie stává jakousi vizuální animací notového zápisu, kdy hudbu tvoří sám pohyb.

Projekt vznikl v rámci rezidenčního programu Studia ALTA.

(…)„Každé gesto je vycizelované, zastavené v čase. Působí jako slovní replika a zastavení pohybové fráze, působí jako tečka za větou. Z gest je patrné, že každý z dvojice vede vlastně svůj monolog, který druhý zcela nechápe, nechce pochopit a někdy jej nevnímá vůbec. Přesto se o tento proces vždy opakovaně snaží. Mění se tempo i dynamika gest a vzniká tichý hudební výraz. Dialog se začíná rozvíjet kolem stolu, sólové taneční sekvence jsou jako výkřiky do prázdna. Nevyslyšená touha po porozumění a po splynutí. Každý marně volá po druhém, a přesto se mu nesnaží porozumět. Partneři se nesejdou a v tomto případě ani nedotknou.(…)“ Marcela Benoniová, Taneční aktuality

Režie, světelný design a zvuk: Jan Komárek

Tanec: Karolína Hejnová, Sebastian Belmar

Pohybová spolupráce: Andrea Miltnerová

Producent: ME-SA/ Karolína Hejnová

Koprodukce: ALT@RT

 

Za podpory: MHMP, MKČR, Nadace život umělce, ALT@RT

https://www.youtube.com/watch?v=hkabQO5jM50&feature=youtu.be