Jaké to je, když něco očekáváme? REPLAY se zaobírá propastí mezi akcí a reakcí, zklamáním i uspokojením.

Pětice tanečníků uvádí svá těla do pohybu jako by je poháněly nekonečné příběhy, záhadné události i prožitá traumata. Společně se snaží rozlousknout hádanky, vyřešit rébusy a složit tak celkový obraz.

Po deseti letech strávených v Evropě se brazilský choreograf Renan Martins ohlíží zpět a reviduje evropská klišé spojená s latinskoamerickou kulturou. Za pomoci vášnivých, pestrobarevných a přehnaně dramatických útržků vytváří představení, v němž se celkový význam vyjeví až jako podivuhodná skládačka nejrůznějších významotvorných akcí.

Společně se souborem ME-SA a světelnou designérkou Katarínou Ďuricovou přivádí diváky i performery do prostoru, který je stejně tak tragický jako komický, romantický i suchopárný a výpravný i absudrní zároveň.

REPLAY je druhou spoluprací ME-SY a Renana Martinse. Jejich první projekt „Let Me Die In My Footsteps“ byl zařazen na prestižních seznam 20 evropských prioritních představení sítě Aerowaves pro rok 2016.

Koncept, choreografie: Renan Martins
Tvorba a tanec: Martina Hajdyla Lacová, Tereza Ondrová, Karolína Hejnová / Helena Araújo, Jaro Ondruš, Nathan Jardin
Tančí: Renan Martins, Tereza Ondrová, Helena Araújo, Jaro Ondruš / Victor Perez Armero, Nathan Jardin
Light design: Katarína Ďuricová

Produkce: ME-SA, danceWATCH / Karolína Hejnová
Koprodukce: Lofft – das Theater, Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanec
Produkční asistence: Lucie Nováková
PR servis: Linda Průšová

Za podpory: Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo kultury České republiky, Praha 3, Kreativní Evropa, European Dancehouse Network, Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanec, ALT@RT z. ú., Lofft – das Theater, Stadt Leipzig, Kulturamt, Sächsisches Staatsministerium für Wissenschaft und Kunst, Kulturstiftung des Freistaattes Sachsen

A production by ME-SA and danceWATCH in coproduction with LOFFT – Das Theater and Tanec Praha / PONEC – dance venue. Supported by City of Leipzig Cultural Affairs Office, Saxon State Ministry for Higher Education, Research and the Arts, and Culture Foundation of the Free State of Saxony within the frame of Dance Transit festival.

Poděkování: Justine Maxelon, Peter Šavel, Tomáš Morávek, WD LUX 

Renan Martins

Renan Martins začal svá taneční studia v Rio de Janeiru na Deborah Colker Movement Center, odkud pak pokračoval díky stipendiu na salcburský SEAD a dále na P.A.R.T.S. (Performing Arts Research and Training Studios), kde studoval v letech 2010 – 2013. Své autorské projekty uvedl na festivalech v Brazílii, Rakousku, Slovinsku, Německu, Holandsku, Portugalsku, Rusku, Belgii, Chorvatsku, Francii, České republice a na Slovensku. Jako tanečník spolupracoval s autory jako je Iztok Kovac, Marysia Stoklosa, Pierre Droulers, Anne Teresa de Keersmaeker, Alexandra Waeirstall nebo Meg Stuart. V posledních letech se intenzivně věnuje výuce a workshopům v Bruselu, Salzburku, Paříži, Rotterdamu, Praze nebo Antwerpách. Spolu s umělci Les Slovaks, Anton Lachky, Moya Michael, Meytal Blanaru a Peter Jasko je členem spolku SeventySeven. Projekt „Let Me Die In My Footsteps“, který Renan vytvořil společně se spolkem ME-SA byl zařazen na prestižních seznam 20 evropských prioritních představení sítě Aerowaves pro rok 2016.

 Foto: Linda Průšová